Divattörténelem - ókori Egyiptom

Az ókori Egyiptom - nem meglepő módon - a korai divat kialakulásában is meghatározó szerepet játszott. A fennmaradt források alapján megállapítható a korabeli viselet, így pontos képet kaphatunk a „fáraó divatról”.

A ruhákhoz felhasznált textilek főként lenből, pamutból készültek, az időjárási viszonyoknak megfelelően béleletlen, nyárias viseletek voltak. A gyapjú  tisztátalannak számított, mivel állati eredetű. A kelmét eleinte meghagyták természetes világos színében, de később kék, sárga, piros festékkel festették meg azokat.

Ágyékkötő

Ezt a ruhadarabot már az archaikus kortól kezdve viselték a nők is és a férfiak is, rangra tekintet nélkül. A társadalmi különbségek a ruhadarab anyagában és díszítettségében mutatkoztak meg. A nők ágyékköténye kicsit hosszabb volt, mint a férfiaké.

A nők ruhadarabja kezdetben vállpántos szoknyaféle volt, mely a mellet szabadon hagyva, az alól, lefelé az alsótestet fedte el. Nem voltak túlságosan szemérmesek.

okori_divat

A nők ugyanis nem tartották szükségesnek, hogy kebleiket elfedjék. A ruha későbbi formája inghez hasonló volt, és nyakig fedte a felsőtestet is. Lehetett ujjatlan, vagy rövid vagy hosszú ujjú is, melyet önállóan, vagy köténnyel, övvel kombináltak redőzve vagy anélkül. A nők testhez álló inge hosszabb volt a férfiakénál. A textíliát szabták és két oldalt összevarrták. Készülhetett egy darabban is, elasztikusan szőve vagy hurkolva, bár így leginkább egy szűk zsákhoz hasonlított, ami azonban tökéletesen idomult a testhez. Ilyen ingszerűséget a férfiak is viseltek.

Megjelent a gallér is: az előkelő nők és férfiak viselték ezt a drága anyagból készült darabot, sokszor ásványokkal, drágakövekkel is díszítettek. A gallérról nekem az jut eszembe, hogy ezek szerint az egyiptomi ihletésű nyakláncok sosem mennek ki a divatból, hiszen a mai napig is kaphatóak. (Nekem is van hasonló, igaz nem túl szolid darabok, hiszen a fél mellkast díszítik és egy előrehajlásnál veszélyes, hogy a hátadon jön ki, ha a súlya meglendül).

ekszer_pecs

Köntös

A Középbirodalom időszakában jelent meg az öltözködésben egy vékony anyagú, övvel rögzíthető köntös féle. Eleinte fehér színű volt, majd később a színes változat is felbukkant mind a nők, mind a férfiak ruhatárában.

 Különlegesség

divat_pecs

A régészek több ehhez hasonló, gyöngyökből szőtt ruhát találtak különböző sírokban. Nézzétek, milyen fantasztikus, ahogy összefűzték a gyöngyszemeket!

Már az egyiptomiak is ismerték a parókát. Hordták nők, férfiak, előkelők és szolgák is, ez utóbbiak rövid változatban. A paróka nemcsak divatos volt, de védett a tűző napsugarak ellen is. Ismerték a póthajat is, amivel a sajátjukat dúsították.

Az ókori Egyiptomban nem nagyon viseltek lábbelit, még a nagyon gazdagok is csak ritkán húztak papucsot, szandált, esetleg sarut. Cipőt egyáltalán nem hordtak. A fáraónak volt külön szandálhordozója, sokszor az vitte utána díszes párnán saruját, míg az uralkodó mezítláb közlekedett. 

Testüket, hajukat illatos olajokkal, kenőcsökkel kenték. A parókájukba vagy hajukba balzsamkúpot rejtettek, ami aztán egész nap illatozott, amint szépen lassan olvadozva csurgott szét a hajszálak között. A nők szemüket, szemöldöküket feketével húzták ki, körmüket narancsvörös hennával festették meg. 

 

A sírokban talált ámulatba ejtően finom technikával, díszítéssel készített kar- és lábperecek, gyűrűk, fülbevalók és egyéb ékszerek arról tanúskodnak, hogy az öltözködés mindennapi részei lehettek. Férfiak és nők egyaránt viselték.

Ha szeretnél még hasonló érdekes és hasznos cikkeket olvasni a divatról, öltözködésről, színtípusokról, ékszerekről és szívesen veszed a hasznos tippeket is, akkor iratkozz fel hírlevelünkre!

… Amíg nem találkozunk se feledd, hogy a kor csak egy szám, a stílus inspirál, a divat pedig méretfüggetlen.

Anna ✨💎